A 71-es főút mentén, a Balaton északi partjának nyugati részén, a Badacsony lábánál található. A hegy valójában a település területén fekszik, amelyet ezen kívül a régi tomaji faluközpont és Badacsonyörs alkot, valamint a nagyrészt üdülőépületekből álló Badacsony településrész.
Szomszédos települések: Ábrahámhegy, Badacsonytördemic, Káptalantóti,Nemesgulács, Salföld.
Vonattal elérhető a Székesfehérvár–Tapolca-vasútvonalon. Vasúti megállói: Badacsonyörs (valamikor Kisörs), Badacsonytomaj, Badacsony (valamikor Badacsony-Hableány).
Víziúton a Badacsony településrészen lévő, nyáron nagy forgalmú hajóállomáson át közelíthető meg.
Területe már az ókorban is lakott volt, az ásatások felszínre hozták egy kelta település maradványait. A rómaiak egész biztosan termesztettek itt szőlőt, a Badacsony oldalán akkoriban is számos ültetvény volt.
A középkorból, nem egyházi birtok lévén, kevés feljegyzés maradt fenn a községről. Névadója állítólag egy besenyő vitéz, Urkund fia Tomaj volt, aki I. István korában birtokolta a területet. Első okleveles említése 1313-ból származik, Thomay formában. Mindenesetre 1263-ban már pálos rendház állt itt, ennek nyomait a 19. század során tárták fel.
A török hódoltság idején lakossága megfogyatkozott, 1550-ben plébániája is elhagyatva állt, de a források szerint a település folyamatosan lakott volt. Az itt élők ekkor is főleg szőlő- és gyümölcstermesztésből éltek. A 18. század során kedvelt pihenőhellyé vált, bora kedvelt lett és sorra épültek itt a pincék és a borházak. Ismert a város hegykönyve és hegytörvényei.
Fejlődése a bazaltbánya 1903-as megnyitásával új irányt vett, a lakosság száma megkétszereződött, elindult az iparosodás; 1909-től lóvasút is járt a településen.
Vajda Elek (1879–1944) 1911-ben költözött a településre, és ő szorgalmazta Badacsonytomaj önálló községgé válását, melynek ezután nyugállományba vonulásáig főjegyzője volt. Vajda a Vöröskereszt 1915. február 15-én alapított badacsonytomaji egyletének első jegyzője is. Egykori lakóháza, melyet a községbe költözésekor építtetett, nyugállományba vonulása után, bővítésekkel előbb az elöljáróság, később a nagyközség tanácsának, illetve önkormányzatának székhelye volt, egészen 2011-ig. Emlékét ennek ellenére mindmáig sem emléktábla, sem róla elnevezett közterület nem őrzi.
A bazalttermelés 1965-ben befejeződött, de a hegy látványa és élővilága sajnos nagyon megsínylette a félévszázados bányászatot. A további károkat megelőzendő a térséget hamarosan tájvédelmi körzetté nyilvánították.
A település a hozzá tartozó Badacsonyörs (korábban Kisörs) és Badacsony (valamikor Badacsony-Hableány) településrészekkel együtt 2004. július 1-jén kapott városi rangot.
Nevezetességei
Badacsonytomaj központjában
- A neoromán stílusban, bazaltból épült római katolikus templom (Fábián Gáspár, 1932);
A Badacsony-hegy oldalában
- Szegedy Róza-ház, Kisfaludy Sándor és felesége, Szegedy Róza egykori lakhelye;
- Kisfaludy Sándor présháza;
- Egry József Emlékmúzeum (A Balaton festőjének a háza múzeumként
- funkcionál 1973 óta, a művész festményei és időszakos kortárs művészek kiállításai tekinthetőek itt meg);
- Folly arborétum.
Badacsonyörs településrészen
Híres lakói
- Kisfaludy Sándor
- Herczeg Ferenc
- Keresztury Dezső
- Jankovich Ferenc
- Tatay Sándor
- Egry József
- Bogyay Lajos
- Pauler Ákos
- Szegedy Róza
Elhelyezkedése | |
é. sz. 46° 48′ 34″, k. h. 17° 30′ 50″Koordináták: é. sz. 46° 48′ 34″, k. h. 17° 30′ 50″ térkép ▼ | |
Szeretném kiegészíteni az egyébként szép és tartalmas összefoglalót azzal, hogy Badacsonytomaj híres lakói között meg kell említeni Udvardi Erzsébet kitűnő, európai hírű festőművészt, aki 1958 óta élt itt, 3 éve hunyt el. A fény festőjeként aposztrofálták és számos kiállításon szerepelt itthon és külföldön is. Munkásságát - sok egyéb komoly elismerés mellett - Kossuth-díjjal is honorálták, igazán megérdemli, hogy megemlékezzenek róla ebben az írásban. Ne feledkezzünk el férjéről, Tamás István neves íróról sem, ő 1998-ban hunyt el.
VálaszTörlésKérem a cikk szerzőjét, egészítse ki írását ezekkel az adatokkal!
http://liliom.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1027033
https://hu.wikipedia.org/wiki/Udvardi_Erzs%C3%A9bet