Héreg a Gerecse hegység keleti lábánál, festői völgyben fekvő 1015 lakosú település.
Esztergomtól 29 km, Tatától 22 km, Tatabányától 20 km, s a szomszédos Tarjántól és Tardostól 6–6 km (utóbbitól közúton 13 km) távolságra található.
Héreg területe, és környéke már a rómaiak idején is lakott hely volt. Az „újhegyi” szőlő dűlőjének tetején sokáig látható volt egy sánc, ahol többször találtak római kori (Nero római császár idejéből való) pénzérméket. A tatárjárás előtt valószínűleg az ún. faluhelyi dűlőn állott a falu, de a tatárok elpusztították, s jelenlegi helyére települt újra. A község határában a hagyományok szerint a domonkos-rendi barátoknak klastromuk is volt, de nyomai már nem láthatók.
A település első okleveles említése 1326-ból való „Hereg” alakban. Ekkor már az esztergomi érsekség faluja volt, s még az 1800-as években is voltak itt az érsekségnek birtokai.
A 15. század második felét idézi az a legenda, mely a településen található Királykúthoz fűződik. A hagyomány szerint Mátyás király gyakran pihent meg ennél a kútnál környéken való vadászatai alkalmával.
A török időkben „Zereg” néven említik. 1552-ben csak négy házat találtak a faluban, de 1690-re újratelepült. Katolikus lakosai a felvidéki (volt Komárom vármegyei) Ímelyről, a reformátusok pedig Ágóról (Bars vármegyéből) származtak ide.
A településen egy, a szabadságharc utáni időkből való esemény emléke is fennmaradt: 1849-ben az osztrákok az egész falut fel akarták égetni, mert a héregiek az őrjáratukra rálőttek, csak a plébános könyörgésére álltak el a szándékuktól, megelégedvén azzal, hogy a bíró házát kirabolták és félig lerombolták.
Héreg határában található egy elpusztult falu, Fyast nyoma, a jásti hegy és tó környékén, melyet 1326-ban még a fyasti egyház földjeként említettek.
Nevezetességei
- Falumúzeum
- Katolikus templom: késő barokk, 1794; bővítve: 1825.
- Király-kút: a Nagy-Gerecse aljában van a Gerecse legszebb fekvésű, boltozat alatt foglalt forrása, egy szép erdei tisztáson. Neve Mátyás királyitteni vadászatainak emlékét őrzi.
- Itt halt meg 1945. március 24-én Magyary Zoltán, a közigazgatás-tudomány nemzetközi hírű művelője.
- Itt él a televízióban Móka Mikiként ismertté vált Levente Péter feleségével, Döbrentey Ildikó írónővel.
Héreg felső autóbusz megállójából indulunk, hegynek fel a falu főutcáján. Nehéz eltéveszteni az irányt, hiszen a Gerecse-hegy a TV toronnyal szinte a falu minden pontjáról látszik.
A faluszéli erdészház előtt jobbra sorompóval elzárt útra térünk. A sorompó után egyből balra tartunk, és kitartó emelkedővel elérjük azt a tisztást, amelynek szélén a bővizű Király-kutat találjuk, mellette padokkal. A tisztás felső szélén elhagyjuk az esőházat, majd továbbra is emelkedéssel folytatjuk. Kerítésmászások után elérjük a gyermeküdülőhöz vezető kövezett utat. Kellemes lejtéssel, magas fák között folytatjuk, irtásoknál rálátva a szemben lévő, védett Pisznice-hegyre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése