kod

2019. március 28., csütörtök

Magyarország 5 csodás vízesése

Ha vízpartra vágytok, de valami különlegességet szeretnétek, akkor nézzétek meg hazánk legszebb vízeséseit.
A jó időben egyre többen indultok el kirándulni. Ha vízpartra vágytok, de nem a megszokott módon, akkor irány a hegyek, a patakok és azok legszebb látványosságai a vízesések. Mert igenis vannak nekünk is csodás vízeséseink, melyek az év minden időszakában lenyűgözőek. Íme egy válogatás a leghíresebbek közül.
vizeses_Fatyol
Fátyol-vízesés
Heves megyében, Szilvásváradtól nem messze a Szalajka-völgyben található Magyarország egyik leghíresebb természeti csodája, a Fátyol-vízesés. Az itt csobogó Szalajka-patak vízéből a kalcium-karbonát kicsapódik és különös képződményeket, teraszokat hoz létre. A vízesés ezen a 17 méter hosszú mésztufagáton zúdul le 18 teraszon át. A patak vízét az innen mintegy 500 méterre felbukkanó, a Bükk egyik legnagyobb vízhozamú karsztforrása, a Szalajka-forrás táplálja.
A nevét egyesek szerint a vízpermetről kapta, mely fehér fátyolra emlékeztet, de van aki szerint inkább a csipkéhez hasonlító mésztufa volt az ihlető.
Időnként, ha kevés a csapadék, a víz elapad, és a vízesés kiszárad. Legutóbb 2012-ben volt ilyen, majd a csapadékos télnek köszönhetően visszatért a víz a következő évben.
Ha itt jársz, feltétlenül látogasd meg a közelben lévő kristálytiszta vízű pisztrángos tavakat is, ahol szivárványos és sebes pisztrángokat láthatsz.




szilvasvarad2
vizeses2
Fotók: Scheffer János
Ilona-völgyi vízesés
Magyarország legnagyobb természet alkotta szintkülönbségű vízesése a Mátrában, Parádfürdő közelében található Ilona-völgyi vízesés. Az Ilona-patak vize 10 méteres magasságból zúdul alá egy V alakú sziklahasadékon. Nyáron is nagyon látványos, de igazán eső után érdemes megnézni, mert akkor a sok csapadéktól megduzzadó patak még szebb látvány. Télen a nagy hidegben befagy és jégcsapok tucatjai lógnak lefelé.
A helyet a zöld kör turistajelzésen haladva találjátok meg. Ha szeretnétek a környéket is megismerni, akkor kövessétek az itt kialakított 6,5 km hosszú tanösvényt.
vizese_Ilona
ilona1
Fotó: Lami Balázs



Ördögmalom-vízesés
Visegrád központjától 2,5 km-re a Malomkerti-völgyben látható a 25 méter hosszú Ördögmalom-vízesés. Az Apátkúti-völgyben sebesen futó patak már vályút vágott ki, és a lezúduló víz mély medencét mosott ki magának. A hely autóval, vagy a piros turistajelzésen közelíthető meg.
ordogmalom

Dömör-kapu
A Visegrádi-hegységben található Dömör-kapu kedvelt kirándulóhely a túrázók és kerékpárosok körében is. A vízesés Szentendrétől észak-nyugatra található. A Bucsina-patak vize 7 méteres magasságból zúdul le, majd tovább rohanva a Sikárosi-völgyben a Bükkös-patak alkot szép vízesést egy híd alatt.
A "dömör" elnevezés oszmán török eredetű, megerősített szorost, vaskaput jelent. Régen a Dömör-kapu kőbánya volt, a követ drótkötélpályán szállították el a Szentendréig. Itt található a Dömör-kapui-barlang is.
domorMajor
domormajor3
Fotók: Major Frigyes

Lillafüredi vízesés
Magyarország legnagyobb függőlegesen lezúduló vízesését mesterségesen alakították ki. Lillafüreden a Palotaszálló építésekor készült a 20 méter magas zuhatag, melyen a Szinva patak vize zúdul le. A szálló építésekor egy függőkertet alakítottak ki, emiatt a támfalat meg kellett erősíteni, és az így keletkezett falon át jut le a patak a Hámori-tóba. Érdekessége, hogy a zuhatag mögött egy sétány is vezet, melyen nyugodtan elsétálhattok és gyönyörködhettek a látványban. Az Anna-mésztufabarlang felől közelítve egyből a vízeséshez juthattok. A zuhatag télen is csodálatos, ha elég kemény az idő, akkor a víz látványos jégzuhataggá válik.
lillafured1930
1930-ban
lillafuredjo
lillafuredjo2
Palotaszálló

Ha te is szívesen ellátogatnál ezekre a helyekre, nyomj egy lájkot!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése